طبیعی است که افراد معمولا عطری را می پسندند که ماندگاری بیشتری بر روی پوست داشته باشد تا پس از استفاده، نیازی به تمدید مجدد نداشته باشند. بنابراین در صورتی که رایحه عطر مدتی پس از اسپری کردن محو گردد، ممکن است که این تصور ایجاد شود که عطر تقلبی یا به اصطلاح فیک بوده است. اما حقیقت این است که ماندگاری پایین یک عطر دلیلی بر تقلبی بودن آن نیست، همان گونه که ماندگاری بالای عطر تضمینی برای اصل بودن آن عطر نیست.
نکته مهمی که وجود دارد این است که به هیچ عنوان قاعده کلی ای برای ماندگاری عطر وجود ندارد. این به معنای آن است که هیچ گاه نمی توان گفت که رایحه یک عطر تا چه مدتی بر روی پوست باقی می ماند؛ زیرا این ماندگاری به عوامل مختلفی همچون ترکیبات و فرمولاسیون عطر، نت های عطری، غلظت عطر، نوع پوست فرد، نوع آب و هوا و حتی تاریخ انقضای عطر بستگی دارد.

در خصوص تاریخ انقضاء به این نکته توجه داشته باشید که تاریخ انقضای محصولات عطری، بر اساس لیبل یا برچسبی که بر روی عطرها زده شده است تعیین نمی شود و این مسئله به نوع نگهداری و زمان اسپری شدن عطر مرتبط است. به عبارت دیگر درصورت نگهداری صحیح از عطر، تاریخ انقضای آن با باز شدن درب و پس از اولین اسپری کردن آغاز می شود. بر این اساس بهتر است که عطر حداکثر ۲ الی ۳ سال پس از اسپری شدن استفاده شود.

نکته مهم دیگری که در مورد ماندگاری عطر می توان به آن اشاره نمود این است که فردی که از عطر استفاده کرده است نمی تواند گزینه مناسبی برای قضاوت در مورد ماندگاری عطر خود باشد. دلیل این مسئله آن است که ممکن است پس از زدن عطر، مشام فرد از بوی عطر پر شده باشد و پس از آن بوی عطر خود را متوجه نشود. در این مواقع بهتر است که فرد از اطرافیان خود در مورد ماندگاری بوی عطر بر روی پوستش سوال نماید.

انواع غلظت های عطری

با توجه به آنکه تمامی عطرها از چندیدن نت عطری، مواد شیمیایی به همراه الکل ساخته می شوند، هر یک از آنها متناسب با نوع غلظت و میزان الکل ماندگاری و پخش بوی متفاوتی دارند که در این قسمت به آنها می پردازیم:

– پرفیوم

بالاترین غلظت عطری به پرفیوم ها تعلق دارد که درصد روغن عطر آنها بین ۲۰ الی ۴۰ درصد است. به طور کلی می توان گفت که پرفیوم ها در میان غلظت های مختلف عطری بالاترین ماندگاری دارند؛ زیرا تمرکز آنها بیشتر در نت پایه است.

– ادو پرفیوم

پس از پرفیوم ها، ادو پرفیوم ها بالاترین غلظت عطری را دارند. میزان غلظت این عطرها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. این عطرها مانند پرفیوم ها تمرکز خود را بر روی نت پایه می گذارند. از این رو از نظر ماندگاری، نیز بسیار مناسب هستند و ماندگاری قابل توجهی دارند.

 

– ادو توالت

عطرهای ادو توالت که بیشتر برای مصارف روزانه مناسب هستند، غلظتی بین ۸ تا ۱۵درصد دارند. قدرت پخش بوی این عطرها معمولا از عطرهای ادو پرفیوم بیشتر است. با این حال از آنجایی که ادو پرفیوم ها ماندگاری بیشتری نسبت به ادو توالت ها دارند، برای مجالس و میهمانی ها مهم مناسب تر هستند.

 

– ادو کلن

غلظت عطری ادو کلن ها از ادو توالت پایین تر و در حدود ۲ الی ۵ درصد است. بنابراین غلظت این عطرها بسیار پایین تر از مدل های قبلی است و درصد بالای آنها را الکل تشکیل داده است. در ترکیبات ادو کلن ها غالبا نت های گیاهان معطر و مرکبات استفاده شده است و ماندگاری آنها نسبت به عطرهای دیگر کمتر است.

 

– او فرش

اوفرش ها دارای پایین ترین غلظت عطری هستند. این عطرها ماندگاری چندانی بر روی پوست ندارد، اما همچنان در میان بسیاری از افراد محبوب هستند.

 

 

 

 

روش های افزایش ماندگاری عطر

 

برای افزایش ماندگاری عطر خود، تنها کافی است که نکات زیر را رعایت نمایید:

 

عطر را بر روی پوست تمیز خود اسپری کنید

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر ماندگاری عطر این است که عطر خود را حتما بر روی پوست تمیز اسپری کنید. پوست آلوده نه تنها رایحه عطر را تغییر می دهد، بلکه می تواند ماندگاری عطر را نیز تا حد زیادی کاهش دهد.

پیش از اسپری کردن عطر از لوسیون بدن استفاده کنید

ماندگاری عطر بر روی پوست های مختلف متفاوت است. بر این اساس در مقایسه با پوست های خشک، عطرها معمولا ماندگاری بیشتری بر روی پوست های چرب دارند. بنابراین بهتر است که پیش از اسپری کردن عطر، از لوسیون بدن فاقد استفاده نمایید.

عطر را به صورت صحیح بر روی پوست اسپری کنید

محل و نحوه اسپری کردن عطر در ماندگاری عطر و همچنین پخش بوی آن بسیار تاثیرگذار است. بر این اساس می بایست عطر را در نواحی دارای نبض بدن همچون مچ دست ها، پشت گوش ها و همچنین پشت گردن و ساعد دست اسپری نمایید. علاوه بر آن به آقایان توصیه می شود که عطر خود را به صورت حرف انگلیسی (V) اسپری کنند؛ زیرا عضلات سرشانه را درگیر می کند. خانم ها نیز بهتر است در مجالس و میهمانی هایی که از لباس های مجلسی استفاده می کنند، عطر خود را در پشت زانوها اسپری کنند تا با هر قدمی که بر می دارند، بوی عطرشان در محیط پخش گردد.